Producenci
Promocje
Kamizelka damska Rossignol W CLASSIC LIGHT VEST
Kamizelka damska Rossignol W CLASSIC LIGHT VEST
990,00 zł 841,50 zł
Czapka Rossignol L3 LENY
Czapka Rossignol L3 LENY
135,00 zł 114,75 zł
szt.
Rękawice Rossignol W INTENSE GTX
Rękawice Rossignol W INTENSE GTX
500,00 zł 425,00 zł
Kurtka Rossignol ROSSIGNOL VERGLAS HOOD JKT
Kurtka Rossignol ROSSIGNOL VERGLAS HOOD JKT
1 300,00 zł 1 105,00 zł
Skarpety Rossignol L3 SPORTCHIC
Skarpety Rossignol L3 SPORTCHIC
160,00 zł 136,00 zł
Kask narciarski POC AURIC CUT
Kask narciarski POC AURIC CUT
750,00 zł 637,50 zł
Kurtka Rossignol RAPIDE JKT
Kurtka Rossignol RAPIDE JKT
1 150,00 zł 977,50 zł
Skarpety Rossignol L3 SPORTCHIC
Skarpety Rossignol L3 SPORTCHIC
160,00 zł 136,00 zł
Kask narciarski POC AURIC CUT
Kask narciarski POC AURIC CUT
750,00 zł 637,50 zł
Kurtka damska Rossignol W RAPIDE PEARLY
Kurtka damska Rossignol W RAPIDE PEARLY
1 200,00 zł 1 020,00 zł
Skarpety Rossignol L3 WOOL &
Skarpety Rossignol L3 WOOL &
130,00 zł 110,50 zł
Kask narciarski POC AURIC CUT BACKCOUNTRY SPIN
Kask narciarski POC AURIC CUT BACKCOUNTRY SPIN
960,00 zł 816,00 zł
DLA TYCH CO PIERWSZY RAZ, CZYLI W CO SIĘ UBRAĆ NA PIERWSZĄ WYCIECZKĘ, NA NARTACH BIEGOWYCH?
CO UBRAĆ NA WYCIECZKĘ, NA NARTACH BIEGOWYCH?

Narciarstwo biegowe jest oparte na naturalnej technice chodu. Chcąc rozpocząć przygodę z tą najbezpieczniejszą, zimową dyscypliną, nie martwimy się więc czy damy sobie radę na trasie. W wypożyczalni nart biegowych doradzą i pokażą jak założyć narty oraz kijki a na trasie można podglądać i naśladować innych  narciarzy.

Przygotowania będzie jednak wymagał nasz ubiór. Przed pierwszą wycieczką na biegówkach, kiedy nie wiemy jeszcze czy taka forma rekreacji nam się spodoba, nie ma potrzeby inwestowania w dedykowaną dla nart biegowych odzież. 

Jeśli uprawiamy inne, zimowe dyscypliny jak narty zjazdowe, snowboard czy łyżwiarstwo, wykorzystajmy posiadaną już odzież. Jeśli nie, wykorzystajmy codzienną odzież zimową a jedynie pomyślmy o nieprzemakalnych spodniach.

Ruch (spacer lub bieg) po torach biegowych będzie angażował większość naszych mięśni rąk, tułowia i nóg. Zachodzące w mięśniach przemiany biochemiczne będą wytwarzać ciepło. Zdażające się na początku zabawy upadki i konieczność radzenia sobie przy podnoszeniu się z przyczepionymi do butów długimi nartami sprawią dodatkowo, że nasz organizm chcąc się schłodzić zacznie się pocić. Przy ujemnej, zewnętrznej temperaturze trzeba się więc tak ubrać aby z jednej strony nie zmarznąć i a z drugiej nie przegrzać się.

Przede wszystkim przyjmijmy zasadę, że ubieramy się na tzw. cebulkę. Dzięki temu będziemy mogli w czasie wycieczki zrezygnować z jakiejś warstwy, ze względu na intensywność ruchu czy zmieniającą się pogodę. Magazynem dla ściąganej lub ubieranej odzieży będzie mały plecak, który zabieramy ze sobą.

Pierwszą warstwą ubioru będzie bielizna: koszulka, figi/bokserki, skarpety. Bielizna powinny przylegać do ciała aby nie ograniczać ruchów. Skarpety powinny być średniej wysokości, by po włożeniu do buta biegowego, którego cholewka jest powyżej stawu skokowego, nie zsuwały się i nie przekręcały.

Drugą warstwą ubioru będzie bluza lub polar oraz getry. Również i one nie powinny być grube i obszerne aby nie ograniczać ruchów.

Ochronę przed warunkami zewnętrznymi zapewni nam trzecia wartswa ubioru: kurtka i spodnie. Zarówno kurtka jak i spodnie powinny ochronić przed ewentualnie padającym śniegiem czy kontaktem z mokrym podłozem, przy zdarząjacych się upadkach. Na pierwszych wycieczkach można wykorzystać (jeśli mamy lub mamy możliwość pożyczenia) spodnie narciarskie i kurtkę. Wygodnie będzie, jesli również i ta odzież nie będzie zbyt gruba i obszerna.

Dodatkiem do ubioru będzie czapka i rękawiczki oraz komin na szyję. Czapka powinna dobrze opinać głowę. Nie powinna się zsuwać podczas biegu czy chodu aby nie było konieczności ciągłego jej poprawiania przy intensywnych i wszechstronnych ruchach całego ciała. Rękawiczki nie mogą być zbyt grube. W technice biegu będziemy potrzebowali pewnego chwytu rękojeści kijka, z czasową utratą kontaktu z nią w końcowej fazie odbicia i ponownym chwytem rękojeści w fazie zamachu. Komin na szyję ochroni ją przed zimnem, pozwoli zrobić z siebie opaskę na głowę, jeśli w czapce będzie nam za gorąco lub po naciągnięciu na głowę i część twarzy ochroni dodatkowo przed zimnem.

Pierwsza wycieczka na nartach biegowych ma się zakończyć przede wszystkim radością z nowopoznanej dyscypliny, na łonie przyrody, w przepięknej zimowej scenerii, z dala od codziennego zgiełku. Jeśli pomimo zmęczenia i może braku komfortu termicznego, zapragniecie ponownie wyruszyć na szlak, następnym razem przygotujcie się już lepiej:

1. Umówcie się na 60-minutową lekcję z instruktorem narciarstwa biegowego. Podczas jednych zajęć pokaże i nauczy podstawowych elementów techniki narciarstwa biegowego. Po lekcji będzie można już samodzielnie doskonalić swoje umiejętności.

2. Zacznijcie kompletować odzież dedykowaną tej dyscyplinie, która zapewni swobodę ruchów i komfort termiczny. W kolejnym naszym artykule na blogu będzie można znależć poradnik: Jak się ubrać na biegówki wykorzystując odzież techniczną?

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl