
Pandemia sprawiła, że głodni ruchu częściej szukamy różnorodnych form aktywności fizycznej. Pora roku, słońce i rosnące temperatury, zachęcają do wypraw nad wodę. Na kąpiele w wodach otwartych jest jeszcze za wcześnie ale spływy kajakowe na pewno spełnią oczekiwania kontaktu z naturą. Cisza, budząca się do życia przyroda zaspokoi zmysły każdego.
Poniżej będzie można znaleźć praktyczne rady, jak przygotować się do spływu.
JAK SIĘ UBRAĆ?
Prognozy pogody w mediach oraz aplikacje o niej są dzisiaj na tyle dokładne, że możemy świadomie dostosować plany przygotowania naszego spływu do zapowiadanej pogody. Wiedząc jaka będzie temperatura powietrza, nasłonecznienie, zachmurzenie, siła wiatru czy opady, przygotujemy swój ubiór tak aby zapewnil nam komfort i bezpieczeństwo podczas kajakowej wycieczki.
Na spływy rekreacyjne decydujemy się w większości późną wiosną, latem lub wczesną jesienią, kiedy świeci słonce i jest prognozowana komfortowa, dla nas, temperatura.
1. Przygotowując ubór na spływ kajakowy zaczniemy od czapki, chroniącej naszą głowę przed przegrzaniem a twarz przed promieniami słonecznymi. Dermatolodzy zalecają aby daszek czapki był długości conajmniej 7 cm. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie kapelusz z dużym rondem. Przed promieniami słońca ochroni dodatkowo skórę uszu i szyi.
2. Odbijające się od wody promienie słońca będą negatywnie wpływać na nasze oczy. Nie zapomnijmy więc zabrać ze sobą okularów przeciwsłonecznych.
3. W czasie spływu, każdy uczestnik powinien pływać w kamizelce asekuracyjnej. W zależności od temperatury powietrza, zakładamy pod nią cieńką koszulkę z krótkim lub długim rękawem. Najbezpiecznym rozwiązaniem będą koszulki chroniące przed promieniami UV.
4. W przypadku nagłego, niespodziewanego załamania pogody, dobrze jest mieć przy sobie cieplejszą bluzę lub kurtkę przeciwdeszczową.
5. Praca wiosłami czy pływanie po falach może powodować wlewanie się niewielkich ilości wody do kajaka. Dlatego też najlepiej jest pływać w krótkich spodenkach lub getrach, które szybko wyschną.
6. Wchodzimy i wychodzimy do i z kajaka zawsze w obuwiu. Na dnie akwenu mogą się kryć niewidoczne, ostre kamienie, patyki czy szkło. Przed przecięciem stopy ochronią nas: buty do sportów wodnych, wiązane sznurówkami lub zapinane na rzepy, z podeszwą odprowadzającą wodę. Dzięki temu stopy nie będą cały cały czas mokre podczas spływu. Można wykorzystać również klapki, sandały lub plastikowe buty do wody. W takim obuwiu trzeba jednak uważać aby ich nie zgubić, stając w błotnistym czy zamulonym dnie.
7. Chociaż na drążku wiosła znajdują się kołnierze chroniące dłonie przed spływającą wodą, kajakarzom o delikatnych dłoniach polecamy używanie rękawiczek np. rowerowych. Ochronią skórę przed ewentualnymi otarciami (głównie kciuka) czy powstawaniu pęcherzy.
CO ZE SOBĄ ZABRAĆ?
Odpowiedni ubiór to nie wszystko aby spływ był komfortowy i bezpieczny. Niezbędne będą również:
1. Telefon komórkowy z naładowaną baterią i dostępem do map trasy spływu.
2. Apteczka z podstawowym wyposażeniem (bandaż, opatrunki wyjałowione, plastry, środki odkażajace, jednorazowe rękawiczki, nożyczki).
3. Lekarstwa przewlekle stosowane (szczególnie na choroby mogące się uaktywnić podczas wysiłku fizycznego - układ krążenia, alergia, cukrzyca czy padaczka).
4. Krem z wysokim filtrem UV, gdyż przy słonecznej pogodzie powinniśmy smarować odsłonięte części ciała co 60 minut, nie zapominając o dłoniach, udach, kolanach, podudziach.
5. Środki odstraszające komary.
6. Woda mineralna (przynajmniej 1,5 litra) i ciepła herbata (przy niskiej temperaturze powietrza).
7. Suchy prowiant (unikając produktów łatwo roztapiąjących i psujących się przy wysokich temperaturach), zapakowany w pojemniki na żywość lub torebki foliowe.
8. Worki na śmieci, do których będziemy zbierać nasze odpadki aby po spływie wyrzuć je w miejscu do tego przeznaczonym.
9. W/w rzeczy, kluczyki do samochodu, portfele oraz ewentualnie aparaty fotograficzne wkładamy do specjalnego worka wodoszczelnego, wykorzystywanego w sportach wodnych. Worki dostępne są w specjalistycznych sklepach dla kajakarzy lub sklepach sportowych z działem: sporty wodne. Worki występują w różnych wariantach pojemności, wyrażonych w litrach. W sytuacji wywrotki kajaka, rzeczy znajdujące się w worku pozostaną suche a worek nie utonie i będzie się unosił na powierzchni wody.